Ирачката државна телевизија  денеска соопшти дека ќе емитува снимка од американскиот напад во Сирија во кој е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади.

Британските медиуми јавиваат дека ирачката телевизија, истовремено, цитираше и експерт за тероризам кој кажа дека ирачката разузнавачка служба  помогнала во лоцирањето на ал-Багади.

Во американската воена акција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на ИД, Абу Бакр ал-Багдади, пренесоа светските агенции.

Засега, меѓутоа, се уште нема официјална потврда на веста.

Американскиот претседаел Доналд Трамп синоќа на Твитер напиша „Нешто големо штотуку се случи“.

…….

Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции.

Неименуван американски претставник за домашните медиуми изјави дека ал-Багдади синоќа бил цел на напад на нивните сили во Идлиб и дека се очеува потврда дека тој навистина е убиен во акцијата на американските специјалци.

Американскиот претседател Доналд Трамп , синоќа на Твитер напиша „ Нешто големо штотуку се случи“.

Портпаролот на Белата куќа, Хоган Гидли, изјави дека Трамп во текот на денот ќе се огласи за овој настан.

Ирак, од друга страна, веќе потврди дека има информација од свои извори во Сирија дека ал-Багдади е убиен, во нападот на американските специјални единици врз ќелија на групата, пренесоа британските меидуми.

„Нашите извори од Сирија на разузнавачите им потврдија дека тој е убиен, заедно со неговиот личен телохранител, откако  неговото скривалиште во Идлиб било откриено додека се обидувал да го извади своето семејство од регионот и да ги одведе кон турската граница“, изјавил иракиот извор од Сирија.

ДПА јави дека ал-Багдади бил нападнат во рација во северо-западна Сирија, а ЦИА помогнала во неговото лоцирање.

„Њусвик“, исто така, објави за рацијата, додавајќи дека неа Трамп ја одобрил уште пред една недела.

Официјален претставник на американската армија изјави дека Министерството за одбрана има „голема верба“ дека „вредната цел“ е убиена во рацијата во северно-западната провинција Идлиб, иако очекува дополнителна верификација.

Засега нема официјална потврда за смртта на водачот на ИД.

Конечната потврда се чека по спроведените ДНК и биометриски тестирања, изјавија извори за Си-Ен-Ен.

Рацијата ја изведоа командоси од специјалните сили.