Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) денеска предупреди дека децата во Газа се соочуваат со катастрофална ситуација, бидејќи нивните родители немаат друг избор освен да им дадат да пијат солена вода.

Портпаролот на УНИЦЕФ Тоби Фрикер изјави за Би-Би-Си дека недостигот од вода постоел и пред конфликтот и дека сега се е подигнато на „друго ниво“.

„Една наша членка, има четиригодишно и седумгодишно девојче и само се труди да ги заштити, да го преброди денот. Ни рече дека пијат само солена вода, а нејзиниот ќерката ја прашува: „Мамо, зошто не можам да пијам нормална вода како порано“, рече Фрикер.

На прашањето за хуманитарната помош која сега може да влезе во Појасот Газа, Фрикер рече дека е точно дека помошта пристигнала, но дека тоа е „исклучително мала количина“.

„Кога ќе ги видите огромните потреби на теренот што ги имаме, мора да имаме многу, многу повеќе (помош)“, посочи тој.

Фрикер повика на „итен хуманитарен прекин на огнот“ и зголемена помош за Појасот Газа на „трајна основа“.

„Она што сега го гледаме секојдневно е дека деца се убиени, ранети, осакатени. Наш приоритет е да ги заштитиме животите на децата и да ги одржуваме децата во живот“, нагласи портпаролот на УНИЦЕФ.