Претседателот на Русија, Владимир Путин нурна во ледената вода во московскиот регион по повод православниот празник Богојавление – Водици.

Путин пред да нурне во отворот исечен во мразот во форма на крст, се прекрсти и се спушти во водата три пати.

Претходно, портпаролот на претседателот, Дмитриј Песков, објави дека Путин учествувал во капењето на Водици, дека е негова традиција „тој не се менува“.

Празникот се славеше низ цела Русија. Оваа година, водата беше осветена за прв пат на Катедралниот плоштад на Главната храна на вооружените сили на Русија, кој беше отворен во јуни минатата година. Во предградијата на Москва, беше до 20 степени под нулата, но без оглед на тоа, имаше многу кои сакаа да се приклучат на традицијата.