Во натпревар од 3. коло во Шпанското фудбалско првенство, Реал Мадрид избегна пораз на дуелот со Виљареал најмногу по заслуга на Герет Бејл.

Велшанецот не го доврши натпреварот поради црвен картон (втор жолт) во самиот финиш.

На средбата одиграна синоќа на „Естадио де ла керамика“ во Виљареал домаќините два пати водеа со головите на Морено во 12. И Мојсес Гомез во 74. минута.

Бејл изедначуваше во 45+1. и 86. минута.

По третата рунда во Примера Реал е на петтото место со пет бода, додека Виљареал е 16-ти со само два од можните девет бода. Лидер е Атлетико Мадрид со максимални девет бода.