ВО ХОТЕЛСКА СОБА ПРАВЕЛ БОМБИ: Во близина на Париз упасен 26- годишник

/ 05.06.2024

Француската полиција уапси 26-годишен маж со украинско-руска националност кој се повредил со експлозив во хотелска соба северно од Париз, изјави извор од Националното обвинителство за борба против тероризмот (ПНАТ).

Пожарникарите реагирале на местото на настанот во понеделникот, откако мажот „се здоби со значителни изгореници по експлозијата“, рече извор. Подоцнежното претресување на неговата соба пронашле производи и материјали наменети за производство на експлозивни направи, додава изворот.

Изворот денеска соопшти дека канцеларијата на ПНАТ, која соработува со домашната шпионска агенција, отворила истрага за човекот, кој е осомничен дека учествувал во терористичкиот заговор и производство на бомба. Ниту украинската ниту руската амбасада во Париз веднаш не одговориле на барањето за коментар.

Парискиот аеродром ЦДГ, кој е блиску до местото каде што е уапсен мажот, соопшти дека инцидентот не влијаел на распоредот на летови. На само два месеци до почетокот на Олимписките игри во Париз, Франција е во максимална готовност. Игрите ќе се одржат во време на сложени геополитички превирања, при што војните во Украина и Газа претставуваат големи безбедносни ризици.

Минатиот месец, француските безбедносни служби го спречија првиот планиран напад на игрите, при што беше уапсен 18-годишен Чеченец, кој наводно се подготвувал за самоубиствена мисија на фудбалскиот стадион Сент Етјен.


Од истата категорија