Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност, и со умерен јужен ветер.

Според Управата за хидрометеоролошки работи, најниската утринска температура ќе се движи од 4 до 11 степени, а највисоката преку ден ќе достигне до 28 степени Целзиусови.