Со одигрувањето на завршните плеј-ин натпревари комплетирани се осумте дуели од првото коло во плеј-офот со кои започнува битката за титулата во НБА лигата.

Сериите се играат до четири победи.

Источна конференција:

Мајами – Атланта

Бостон – Бруклин

Милвоки – Чикаго

Филаделфија – Торонто

Западна конференција:

Феникс – Њу Орлеанс

Мемфис – Минесота

Голден Стејт – Денвер

Далас – Јута.