Возило на привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) било погодено во напад во градот Рмеиш на јужната граница, пренесе Ал Џезира повикувајќи се на два безбедносни извори.

УНИФИЛ, мировните сили кои помагаат во надгледувањето на израелско-либанската граница, сè уште не го коментирале нападот.