Јувентус загуби уште една битка за трофеј на домашно тло откако вчера во Рим беше совладан од Интер со 2-4 во финалето од Италијанскиот Куп. Тренерот на „старата дама“, Масимилјано Алегри, кој беше исклучен во продолженијата од натпреварот на „Олимпико“ жали за пропуштената шанса.

– Мораме да му честитаме на Интер. Носиме гнев што не освоивме трофеј, а тој мора да се чува за следната година. Вечерва прикажавме добар настап, за кој треба да се надополнат момците, штом го кажавме тоа, има горчина. Мора да земеме сè од искуствата оваа година, направивме добри чекори напред и во лигата, како и вечерва, но, на крајот ги плативме загубите со Интер, во Торино и денес, рече Алегри.

Дополни дека сега имаат за цел да ја завршат оваа сезона на најдобар можен начин.

– Се одмараме и следната година ќе почнеме повторно да победуваме, порача тој.