Сообраќајот на патниот правец Миладиновци – Штип, кој беше блокиран кај клучката Три Чешми, е нормализиран, соопшти АМСМ.

Сообраќајот на автопатот Миладиновци – Штип беше блокиран поради штрајк кај клучката Три Чешми.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонската страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.