Тренерот на Наполи, Карло Анчелоти се пожали на однесувањето на дел од навивачите на Фиорентина за време на синоќешниот дуел во Фиренца.

– Овој терен за Наполи никогаш не бил лесен. Тука е огнена и честопати непријателска атмосфера. Но, по 90 минути навреди, се свртев кон толпата и предложив тие само да си одат дома, гледајќи дека е предоцна. Се разбира, не е многу убаво да се слушнат навреди цело време, особено ако се земе предвид дека татко ми беше голем обожавател на клубот. Јас симнувам својата капа пред повеќето од одличните навивачи на Фиорентина, но имаше неколку идиоти веднаш зад мојата клупа, рече Анчелоти.

Наполи го доби натпреварот со 4:3.