Најмалку 23 авганистански војници се убиени од група талибански борци, кои биле инфилтрирани во нивните редови, во југо-источната провинција Газни, соопштија синоќа локалните власти, јави ДПА.

-Инфилтрираните талибанци ги нападнале војниците во воената база во покраината Карабаг, соопштија членовите на локалниот совет Есматулах Јaмамрудвал и Аманалах Камран.

Во инцидентот е ранет уште еден војник, но преживеал само затоа што се преправил дека е мртов, соопштија официјалните лица.

Талибанците ја презедоа одговорноста за инцидентот, тврдејќи дека во нападот се  убиени 32 авганистански војници. Засега нема потврда за оваа бројка, пренесува ДПА.

Провинцијата Газни не е нова почва за овој вид инсајдерски напади, што е вообичаен стил на дејствување на талибанците. Во изминатите две години во различни делови на покраината, во вакви напади беа убиени десетици претставници на авганистански безбедносни сили, наведуваат официјални преставници на властите.

На покраината Газни и недостасува воен персонал, а нововработените војници често пати не подлежат на соодветни заднински безбедносни проверки, потсетува германската агенција.