Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген нема да игра на дербито против Реал Мадрид на 24 октомври. Навивачите на каталонскиот гигант се надеваа дека германската репрезентација ќе се опорави за првото издание на сезоната на „Ел Класико“, но тренерот Роналд Куман призна дека не верува дека тоа ќе се случи.

– Не мислам дека Тер Штеген ќе биде подготвен за една недела. Засега нема специфичен датум за негово враќање, само треба да гледаме како оди неговото закрепнување, објасни Куман.

Тер Штеген беше опериран на коленото и сè уште нема играно во новата сезона. На првиот натпревар, по враќањето на теренот, голманот ќе ја добие наградата во името на „Алдо Ровира“ за најдобар играч на Барса за претходната кампања.

Германецот продолжува да го држи раководството на Барселона во неизвесност и не го продолжува договорот. Тој сака 18 милиони евра по сезона, што ќе го направи втор најскап играч на клубот по Лионел Меси.