Еден од најголемите фудбалери во историјата го поддржа Хабиб Нурмагомедов во претстојната битка.

Легендата Кристијано Роналдо разговараше во живо и рече дека неговиот брат ќе го победи Геиџи. За една недела, „орелот“ се соочува со Геиџи во главната борба на УФЦ 254, што ќе се одржи на островот Јас во Абу Даби.

За прв пат во својата кариера, Нурмагомедов ќе се бори без поддршка од неговиот татко, кој почина пред неколку месеци. Многумина веруваат дека тоа ќе се одрази на шампионот, кој призна дека му е доста тешко без Абдулманап.

Хабиб ќе се обложи и на неговиот непоразен статус, кој вклучува 28 последователни победи. Нурмагомедов ја носи неприкосновената титула, а Геиџи е привремен шампион. Спектаклот е загарантиран, а ако му веруваме на Роналдо, тогаш треба да победи Хабиб.

„Се разбира, Хабиб ќе победи. Мојот брат ќе победи со дозвола на Алах“, сподели фудбалерот на Јувентус со своите фанови.

Хабиб и Роналдо се запознаа пред неколку години, а тогаш Роналдо го израдува со дрес од Реал Мадрид со неговото име, а Хабиб му подари една од своите перики.