Белгија ја оствари првата победа на Европското првенство пртотив Романија откако ја имаа целосната иницијатива против добите Романци.

Она што е интересно е што Лукаку постигна гол но беше поништен поради офсајд. Ова е трет гол на Лукаку кој е поништен, откако во натпреварот против Словачка му беа поништени два гола.

Во оваа група пред третото коло сите репрезентации имаат по три бода