Пастор во Велика Британија вели дека „моќта на молитвата“ го вратила во живот, откако бил починат 15 минути.

Пасторот Кристофер Викленд од Пентекосталната црква „Жив Збор“ во Фареам, Хемпшир, при пристигнувањето во трамполискиот парк со своите деца, почнал да се чувствува лошо и да повраќа, по што паднал во несвест.

Персоналот што работи таму употребил дефибрилатор за да го врати во живот сè до пристигнувањето на болничар, по што бил однесен во одделот за итни случаи во болницата „Сент Мери“ во Саутемптон.

Кога неговата сопруга Трејси пристигнала во болницата, лекарите и рекле дека нејзиниот сопруг имал срцев удар и дека починал пред 15 минути. И и рекле дека дури да преживеал, тој веројатно ќе има трајно оштетување на срцето и мозокот.

Трејси веднаш побарала молитви од нејзината црква и низ целиот свет.

„Го ставив тоа на Фејсбук и беше неверојатно затоа што стотици луѓе од целиот свет ме контактираа и рекоа дека сите се молат за Крис“, рече таа.

Пасторот Кристофер бил во болница три недели и бил во индуцирана кома четири дена. Тој чудесно се опоравил и бил пуштен  од болницата на 19 јануари.

Трејси изјави дека нејзиниот сопруг би бил мртов ако не биле сите оние кои се молеле. Пасторот Кристофер изјави: „Ова е чудо, кое се случи преку Божјата интервенција и брзата реакција на луѓето. Мојата заедница, заедно со другите христијани ширум светот, ме имаа во молитва. Благодарение на моќта на молитвата, останав жив. Не сум среќен, благословен сум “.

Она што му помогна на пасторот Кристофер Викленд да преживее срцев удар и да му се врати на семејството, беше неверојатно чудо и интервенција на Бога.