Заев ќе биде следниот премиер, изјави вечерва вицепремиерката Мила Царовска во гостувањето во ТВ 24.

– Тој што ќе добие 61 пратеник во Парламентот ќе биде мандатар и ќе ја формира следната влада. Ние од СДСМ го нудиме Зоран Заев и тој ќе биде следниот мандатар, рече Царовска.

И во ситуација со голем број заразени од коронавирус од СДСМ упорно ја туркаат својата агенда за избори „час поскоро“.