Публиката на Лејвер Купот беше шокирана кога демонстрант втрча на теренот и се самозапали додека Стефанос Циципас играше против Диего Шварцман.

Еден од активистите во борбата против климатските промени побегнал од обезбедувањето, влегол на тенискиот терен и во знак на протест си ја запалил раката.

Носеше маица на која пишуваше:- Крај на приватизацијата на Велика Британија.

Обезбедувањето набрзина влегло на теренот и го исфрлило навивачот од салата. Сето тоа го забележаа играчите на двата тима.

Роџер Федерер вечерва се збогува од тенисот и заедно со Рафаел Надал ќе игра против Џек Сок и Френсис Тиафо.