На распоредот на најголемиот европски фудбалски спектакл денеска не очекуваат два натпревара од групната фаза.

Во 18:00 часот се соочуваат Турција и Грузија. Овој натпревар од групата Ф ќе се одигра во Дортмунд, на стадионот „Сигнал Идуна Парк“.

Вториот натпревар од групата Ф ќе се одигра во Лајпциг, на стадионот „Ред Бул Арена“. со почеток во 21:00 часот помеѓу Португалија и Чешка.