Со одигрување на последните два осминафинални натпревара, познати се двојките за четвртфиналето.

На 2 јули ќе играат:

Швајцарија – Шпанија (Санкт Петербург, почеток 18 часот)
Белгија – Италија (Минхен, почеток 21 часот).

За 3 јули се закажани средбите:

Чешка – Данска (Баку, почеток 18 часот)
Украина – Англија (Рим, почеток 21 часот).