Израелската армија ликвидирала поголем дел од воените единици на „Хамас“ за време на војната во Газа, соопшти министерот за одбрана Јоав Галант, јави ДПА.

„Имаше 24 регионални баталјони во Газа – ние разформирала 18 од нив“, рече Галант.

Според војската, секој од овие баталјони имал околу 1.000 членови.

„Премиерот Бенјамин Нетанјаху неодамна изјави дека се уште има четири баталјони на Хамас во Рафах, во близина на египетската граница. Армијата во моментов планира операции во градот во јужниот дел на крајбрежниот регион“, додаде Галант.

Медиумите објавија дека членовите на военото крило на Хамас продолжиле да се борат како герилски единици по уништувањето на нивните баталјони.

Фото: ЕПА