Денеска започнуваат последните 10 рунди од квалификациите за ЕП 2020. За два тима, ова е последна шанса да најдат место меѓу финалистите. Еден од нив е актуелниот европски шампион Португалија, кој нема право да згреши при нивнат посета во Луксембург.

Победата на Кристијано Роналдо и компанијата ќе им гарантира пласман како втор тим во групата „Б“. Сепак, секој друг резултат би можел да ги помати сметките на „морнарите“, особено ако Србија ја победи Украина.

Денес Бугарија го игра својот последен натпревар во групата „А“ против Чешка. Во другиот натпревар Косово е домаќин на Англија. Тука сè е јасно откако Британците и есите веќе се квалификуваа за завршницата идната година.

Нема неизвесност и во групата Х. Франција и Турција одат напред и ќе биде интересно само кој ќе заврши на првото место. Денес, „Петлкие“ гостуваат во Албанија, а Турците играат во Андора. Во третата средба во групата се спротивставуваат Молдавија и Исланд во натпревар кој нема значење.

Квалификации за ЕП, 10. коло:

Од 15:00 часот:

Србија – Украина
Луксембург – Португалија

Од 18:00 часот:

Бугарија – Чешка
Косово – Англија

Од 20:45 часот:

Молдавија – Исланд
Андора – Турција
Албанија – Франција