Турција ќе ја обнови оштетената инфраструктура, болници и училишта во Газа доколку се постигне прекин на огнот, изјави претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Тој повика на нуклеарни инспекции на Израел, за што, според него, Анкара може слободно да зборува бидејќи не се чувствува виновна за Евреите како Германија.

„Доколку се постигне прекин на огнот, ќе направиме се што е потребно за да го надоместиме уништувањето предизвикано од Израел“, им рече Ердоган на новинарите во авионот што се враќаше од Берлин, каде што се сретна со германското раководство.

Анкара „ќе ја обнови оштетената инфраструктура во Газа и ќе ги обнови уништените училишта, болници и инфраструктура за вода и енергија“, ги пренесува зборовите на Ердоган телевизијата Хабер.

Претходно оваа недела, Ердоган го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да објави дали Израел има нуклеарно оружје, а во саботата повторно го покани на нуклеарни инспекции.

„Ние, како Турција, повикуваме на тоа. Нуклеарното оружје на Израел мора да биде темелно прегледано пред да биде предоцна“, рече тој.

Ердоган рече дека семејствата на киднапираните од Хамас му пишале да интервенира за нивно ослободување. Турската разузнавачка агенција сега го проучува ова прашање, додаде тој.

Еден ден претходно, за време на посетата на земјата, турскиот претседател посочи дека Германија го поддржува Израел во војната поради вината за холокаустот. Тој го спореди Берлин со Анкара, која може да зборува без пристрасност, објави Ројтерс.

„Израелско-палестинската војна не смее да се оценува преку психологијата на долгот. Зборувам слободно бидејќи не му должиме ништо на Израел“, рече тој на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Оние кои чувствуваат дека му должат нешто на Израел не можат слободно да зборуваат. Ние не го поминавме процесот на холокаустот, немаме таква ситуација бидејќи нашата почит кон човештвото е поинаква“, рече Ердоган.

На почетокот на оваа недела, Израел беше наречен „терористичка земја“ која врши воени злосторства во Газа и рече дека израелската војска извршила некои од „најподмолните напади во човечката историја“ во енклавата.

Шолц не му одговори директно на Ердоган на прес-конференцијата во Берлин, но ја повтори поддршката на Германија за правото на Израел да се брани.

„Во нашата земја нема место за антисемитизам, без разлика дали е политички или верски мотивиран“, рече тој.