Еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон изјави дека е во ред ако членките на Унијата сакаат да набават вакцини против коронавирусот од руски и кинески производител.

Во разговор за бриселски „Политико“, тој го поздрави потегот на Австрија и Данска да соработуваат со Израел во врска со вакцините.

– Немам никаков страв дека е тоа е насочено против никого. Тоа е само подобрување на глобалната соработка, рече Бретон.

Бретон инаку е задолжен за разговори со претставници на компаниите АстраЗенека, Фајзер и Модерна, кои произведуваат вакцини против коронавирусот.

На прашањето да го коментира интересот на Унгарија, Словачка, Полска и Чешка за руската вакцина Спутник В, тој рече дека сите дози што ги добиваат тие земји се само „капка во морето“.

– Она што сега ни требаат се дози, а не нови вакцини, рече Бретон, додавајќи дека Унгарија примила 40.000 дози руска вакцина, а потребни се милиони, а земјите-членки ќе добијат милиони дози вакцини со помош на ЕУ.