Уругвајскиот дефанзивец Диего Годин одби да го напушти Атлетико Мадрид и да потпише за Манчестер Сити, објави шпанска „Марка“.

Менаџер на Јунајтед, Жозе Мурињо е во панична потрага по засилување за стоперската позиција, инсистираше на Годин, но 32-годишниот играч решил да остане во Мадрид и се согласи на нов договор.

Мурињо сакаше да ја активирате откупната клаузула и да плати 20 милиони евра за Годин, но фудбалерот одби плата од дури девет милиони евра.

Годин е член на Атлетико веќе осум години, три претходно беше дел од Виљареал и целосно е задоволен од животот во Шпанија.

Јунајтед во летниот преодниот рок не успеа да ги ангажира ниту Тоби Алдервејрелд од Тотенхем, Хари Мегвајер од Лестер, Џери Мина од Барселона, а на листата желби се наоѓа и Жером Боатенг од Баерн Минхен.