Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, призна дека згрешил со изборот на составот за финалето на Лигата на шампионите во 2021 година.

Граѓаните тогаш загубија од Челзи со резултат 0:1. Сити ќе се соочи со Интер во финалето на оваа сезона.

– Беше истиот план за игра како и следната сабота. Ако приватно ви ја објаснам причината зошто ја донесов таа одлука во тој момент, може да речете дека е оправдана. Но, тоа е едноставно: „Ако изгубам, грешам; ако победам, во право сум“. Во фудбалот треба да се справиш со тоа. Мораме да прифатиме дека ако сакаме да го преземеме чекорот како голем клуб, тогаш треба да победиме во европските натпреварувања. Мора да ја освоиме Лигата на шампионите. Но, најважно е да се оди далеку секоја година, повторно и повторно. Бевме во финалето пред две години и сега се вративме. Ќе се обидеме да победиме, но главната работа е повторно да се вратиме овде по неколку години, ги цитира „The Guardian“ зборовите на Гвардиола.

Финалето во Лигата на шампионите 2022/23 помеѓу Манчестер сити и Интер ќе се одигра на 10 јуни во Истанбул.