Еден човек загина и неколкумина се повредени во напад со нож во центарот на Мелбурн, соопшти австралиската полиција додавајќи дека го уапсила осомничениот во близина на запалено возило.

Хаосот почнал кога полицијата била повикана поради возило што горело во центарот на градот.

Напаѓачот е хоспитализиран во критична состојба.