„Убава средба“ предмалку на Твитер напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по кусата средба со исклучените од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојевски, пратеничката Емисија Александрова и поранешниот министер Никола Тодоров.

Тие пред извесно време беа исклучени од партијата, а на покана на претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Жозеф Дол, присуствуваат на Конгресот на партијата во Хелсинки.

„Им честитам на нивната храброст и храброста покажана во гласањето за Договорот  од Преспа. Сите закани против нив мора да престанат! Сите партии треба да работат на агендата на ЕУ, кон која сакаат поголемиот дел од граѓаните“, твитна Хан од Хелсинки.

Претходно, синоќа, еврокомесарот имал средба и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оценувајќи дека со со него има „корисен разговор“

„Бев кристално јасен дека ратификацијата на Договорот од Преспа сега мора брзо да заврши, без никакви пречки. Ја поздравувам неговата посветеност да не ја попречува постапката во Парламентот. На интеграцијата во ЕУ и треба лојална опозиција“, напиша Хан на Твитер по средбата, што се оддржала на маргините на Конгерсот на ЕПП во Хелсинки.