Извршниот директор на Јувентус, Маурицио Аривабене изјави дека клубот не може да си дозволи да го ангажира напаѓачот на Манчестер јунајтед, Антони Марсијал.

– Со оглед на сегашните услови – цената на позајмицата и обврската целосно да се исплати платата на Марсијал – не можеме да си дозволиме таков договор. Немаме напредок во преговорите, а не очекуваме Манчестер јунајтед да ни даде никаков попуст, изјави Аривабене.

Во сезоната 2021/22, Марсијал учествуваше на 10 натпревари за Манчестер јунајтед и постигна еден гол.

Вчера, 18 јануари, беше објавено дека Јувентус разговарал со претставници на 26-годишниот Французин за евентуален ангажман.