Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун за време на неговиот престој на воениот универзитет именуван по неговиот татко изјави дека поради нестабилната геополитичка ситуација околу земјата, време е таа да биде подготвена за војна повеќе од кога било досега, јави државната новинска агенција КЦНА.

Во последните неколку години, под Ким Јонг-ун, Северна Кореја го подигна нивото на вооруженост и воспостави блиски воени и политички врски со Русија. Наводно и помага на најголемата земја во светот во војната против Украина, а за возврат добива помош од Русија во стратешки воени проекти.

„Ако непријателот одлучи да се вклучи во воен конфликт со Северна Кореја, таа нема да се двоуми да му зададе смртоносен удар со сите средства, ја цитираше КЦНА изјавата на Ким Џонг-ун во разговор со студенти и професори на воениот универзитет „Ким Џонг-ил“.

Тој неодамна го надгледуваше лансирањето на нова хиперсонична балистичка ракета со среден дострел

„Нагласувајќи ја сложената меѓународна ситуација, односно неизвесната и нестабилна воена и политичка ситуација околу Северна Кореја, Ким Јонг-ун рече дека сега е време земјата да биде целосно подготвена за војна, повеќе од кога било досега“, пренесува државната агенција.

Северна Кореја ја обвинува соседна Јужна Кореја, како и Соединетите Американски Држави, за провоцирање и кревање воени тензии, имајќи предвид дека двете земји во последните месеци спроведоа неколку заеднички воени вежби со висок интензитет.

Фото: ЕПА