Кошаркарите на НБА тимот Хјустон Рокетс имале дури 66 путеви вон линијата од 7,25 во претсезонскиот натпревар против Шангај Шаркс.

Минатата сезона Рокетси беа тим со најмногу шутеви за тројка, а во натпреварот со Шангај за 48 минути имаа 68 обиди. Од тоа, погодиле 28 пати штозначи дека натпреварот го завршиле со 42,4 отсто успешност.

Хјустон имале вкупно 88 шутеви кон кошот што значи дека имале само 22 обида за два поена. НБА сезоната почнува на 16 октомври.