Актуелниот шпански шампион, Реал Мадрид, одигра само 0:0 со Реал Сосиедад, синоќа во мечот од 2. коло во новата сезона од Ла Лига.

За Реал ова беше прв дуел оваа сезона.

Домашниот натпревар од 1. коло со Гетафе беше одложен.

На другите неделни средби:
Хуеска Кадиз 0:2
Бетис – Ваљадолид 2:0
Гранада – Алавес 2:1.