Вчера беа одиграни пет нови реванш-дуели од третото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Најинтерсно беше во Шведска, каде локалниот шампион АИК победи со 3:2 против Марибор, но тоа се покажа како недоволно и гостите продолжија да напредуваат благодарение на повеќето постигнати голови на туѓ терен. Одлучувачкиот гол за Словенците го направи Александру Кретсу во 117-та минута.

Црвена звезда загуби со 1:2 од ХИК Хелсинки, но со вкупен резултат 3:2 синајде место во следната рунда.

Неизвесно беше во судирот меѓу Розенборг и БАТЕ Борисов. Норвежаните победија со 2-0 со два гола во второто полувреме и со вкупен резултат 3:2 го елиминираа тимот од Белорусија.

* ФК Копенхаген оди понатаму по вкупен резултат 3:0

АИК Стокхолм – Марибор 3:2 по продолженија (1:0, 2:1)
* Марибор оди понатаму по вкупен резултат 4: 4 поради повеќе голови на туѓ терен.