Манчестер јунајтед ќе потпише нов договор со 21-годишниот напаѓач Маркус Рашфорд.

Според „Тајмс“ договорот ќе биде долгорочен, но не е прецизирано времетраењето. Тековниот договор на Рашфорд со клубот од „Олд Трафорд“ истекува следното лето.

Во сезоната што заврши, Рашфорд настапи на 43 натпревари во Премиер лигата и Лигата на шампионите. Постигна 12 гола и осум асистенции.

Според „трансфермаркет“ вредноста на Рашфорд на фудбалскиот пазар изнесува 80 милиони ев