Селекторот на Италија, Роберто Манчини на прес-конференција пред мечот со македонската фудбалска репрезентација во бараж за Светското првенство во Катар рече дека е оптимист, но потенцира дека победата треба да се потврди на теренот.

– Нема да бидат лесни натпревари, два лесни натпревари, се разбира, не требаше да влеземе во таква ситуација и ќе го поминеме тешкиот пат. Составот е ваков, не можам да повикам 40 играчи. Натпреварот со Македонија нема да го сметаме за добиен однапред. Оптимист сум, но не ја отпишуваме македонската репрезентација. Но, нашата цел не е само да се пласираме на Светското првенство, туку и да го освоиме, изјави Манчини.

Натпреварот ќе се игра во Палермо на 24 март. Победникот од овој дуел, во финалето на 29 март ќе игра со поуспешниот од средбата Португалија – Турција.

Светското првенство ќе се игра во Катар од 21 ноември до 18 декември.