Британецот Енди Мареј заедно со Шпанецот Фелисијано Лопез го освои турнирот во Лондон во игра на двојки.

Во финалето тие беа поуспешни од двојката Раџив Рам (САД) / Џо Салисбери (Велика Британија) со 7:6 (8:6), 5:7, 10:5.

За Мареј, лондонскиот турнир беше првиот по закрепнувањето од повреда на колкот.

Турнир во британската престолнина имаше награден фонд од два милиони евра.