Рома воведе модерни технологии во процесот на Главниот тренер на тимот, Жозе Мурињо, користи дронови и голем екран за време на обуката.

Оваа иновација му помага на португалскиот фудбалски стручњак брзо да одговори и да работи на грешките на играчите.

Мурињо го презеде италијанскиот тим во мај.

Минатата сезона Рома заврши на 7. место во поредокот во Серија А.