Министерството за внатрешни работи излезе со соопштение по денешниот пожар на Универзална сала. Оттаму информираат дека приведени се тројца градежни работници.

Пожарот во полиција бил пријавен утрово околу 09.45 часот во СВР Скопје.

-Веднаш по добиената пријава, на лице место се упатени полициски службеници и припадници на Бригадата за противпожарна заштита, кои околу 11.30 часот го изгаснале пожарот. Со возило на Итна медицинска помош во Клиниката за токсикологија се однесени две лица Е.С. (48) и А.Т. (41) поради вдишување на чад.

Од страна на екипи на ЕВН во целата околина на салата е прекинато снабдувањето на електрична енергија, при што на ул. „Петар Поп Арсов“ во лифтовите на зградите имаше заглавени две жени, кои беа извлечени од страна на Единицата за интервентна полиција.

Во врска со пожарот, во ПС ОН Центар се приведени тројца градежни работници кои изведувале работни задачи во моментот на пожарот и тоа Б.Р. (50), З.Т. (60) и Б.И. (53), се наведува во соопштението на МВР.

Од Министерството додаваат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.