Тимот на Мемфис ја освои Летната лига на Националната кошаркарска асоцијација по победата во финалето над Минесота со 95:92 во Лас Вегас.

За МВП беше избран Брендан Кларк, кој постигна 15 поени, 16 скокови, 4 асистенции и 3 блокирани удари.

Кларк беше избран од Мемфис под број 21 во Драфтот оваа година.

Најпрецизен за успехот беше Грејсон Ален со 17 поени.

Минесота со 19 поени се истакна Келан Мартин.

Мемфис имаше солидна предност од 56:40 на паузата, но по силниот третдел, Минесота успеа да на само поен на почетокот на последниот дел при 73:74.

Со клучна серија од 9 поени, Мемфис поведе со 93:83 на две минути пред крајот, и ова се покажа како одлучувачко.