Легендарниот англиски голман Гордон Бенкс почина денеска на 82 години. Тажната вест на социјалните мрежи ја објави поранешниот напаѓач на Англија и фудбалскиот експерт Гери Линекер.

-Почина Гордон Бенкс, апсолутен херој за мене и за многу други. Победникот на Светското првенство во Англија беше еден од најголемите голмани на сите времиња и беше прекрасен човек, напиша Линкер.

Бенкс  со националниот тим стана светски шампион 1966 година. Го освоија второто место на листата на најдобри голмани на 20 век по Лав Јашин. Настапуваше за Лестер и Стоук сити. На 34, голманот го изгубил едното око, но тоа не го спречило да продолжи да игра.

Во САД, голманот играше за Форт Лодердејл. Бенкс Банките е автор на најистакнатите одбрани не само во историјата на светските првенства, туку и во целата светска фудбалска историја, која ја направи на Светското првенство во 1970 година по ударот на Пеле.