Офир Фалк – помошникот на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, во интервју за „Сандеј тајмс“ рече дека предлогот на Бајден за мир во Газа е „договор за кој Израел се согласил, но не е добар договор“. Тој додаде дека Израел сака ослободување на сите заложници.

Главниот советник за надворешна политика на Нетанјаху изјави дека Израел го прифатил рамковниот договор за ставање крај на војната, но нагласи дека има недостатоци и се уште треба да се работи на него, пренесува Гардијан.

„Има многу детали кои треба да се разработат“, рече тој, додавајќи дека условите на Израел, вклучително и „ослободувањето на заложниците и уништувањето на Хамас како геноцидна терористичка организација“ не се променети.

Пред два дена Бајден претстави план со кој се предлага шестнеделен прекин на огнот, преговори за условите за траен прекин на непријателствата и обнова на Газа.

Двајцата екстремно десничарски коалициски партнери на Нетанјаху се заканија дека ќе ја напуштат владата доколку Нетанјаху прифати договор кој повикува на прекин на војната пред да се елиминира Хамас.

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир се закани дека ќе ја собори коалициската влада доколку Нетанјаху се согласи на мировен план што ќе стави крај на војната без да се елиминира Хамас.

„Таков договор би бил глупав, тој би претставувал победа за тероризмот и закана за националната безбедност на Израел“, рече ултранационалистичкиот лидер на партијата „Еврејска моќ“ на „Х“.

Министерот за финансии Безалел Смотрич побара офанзивата во Газа да продолжи додека Хамас не биде уништен и сите заложници не бидат спасени, велејќи дека во спротивно нема да остане во владата.

Во објава на X, Смотрич, шеф на екстремно десничарската Верска ционистичка партија, рече дека тој исто така се противи на привремените мерки како што се повлекувањето на израелската армија, враќањето на Палестинците во северниот дел на Газа или ослободувањето на повеќе затвореници од безбедносните затвори.

Палестинската милитантна група Хамас подоцна објави дека позитивно гледа на содржината на предлогот, но дека сè уште не е запознаена со деталите.