Неодамнешниот потег на НАТО за зајакнување на своето источно крило има за цел да ја одврати Русија, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека тоа и дава до знаење на Москва дека Алијансата ќе биде подготвена да се брани, доколку е потребно, пренесе „Ројтерс“.

Говорејќи на Источногерманскиот економски форум, на кој присуствуваше и литванската премиерка Ингрида Симонтје, Шолц рече дека Германија одигра клучна улога во присуството на НАТО на руската балтичка граница.

„Заканата од Русија ќе продолжи, а ние и нашите сојузници минатата година одлучивме да распоредиме дополнителни единици во балтичките земји и таму трајно да стационираме цела бригада. Со ова и покажуваме на Русија дека сме подготвени да го одбраниме секој квадратен метар од територијата на земјите на НАТО против можен напад“, рече Шолц.