Такер КАРЛСОН

Принципот што го дефинира американскиот правен систем, дури и американскиот живот, принципот што нè одржува слободни, е еднаква правда. А принципот е прилично едноставен: без разлика како изгледате, кои биле вашите родители или каква би можела да биде вашата политика, законот ве третира на ист начин како и секој друг Американец. Но, во оваа држава правдата е слепа.

Сега, тоа е висок стандард, но бидејќи Американците долго време веруваат во правичноста и затоа што повеќето од луѓето задолжени за управување со тој систем се однесуваа со добра волја, оваа земја во најголем дел го исполнува својот суштински идеал веќе 250 години што ја прави најдобрата земја во светот. Но, популистичкиот наплив од 2016 година промени сè. Вашингтон одеднаш се почувствува повеќе загрозен од сопствените гласачи, од американските гласачи, отколку од кој било странски противник. Доналд Трамп им изгледаше поопасен од ИСИС.

Тие ги фати паника и во нивната паника нашите лидери решија да го свртат американскиот правен систем, како и американските разузнавачки агенции, а ако треба и армијата на САД против своите политички противници. Тие чувствуваа дека немаат избор. Правејќи го ова, тие го напуштија античкиот принцип на еднаквост според законот и го заменија со она што всушност е заклетва за лојалност. Противниците на режимот станаа непријатели на државата. Тоа е огромна промена, а резултатите од таа промена ги гледате вечерва.

Само 24 часа откако големата порота на Менхетен го обвини ривалот на Џо Бајден во следната претседателска трка, друга порота, исто така во Њујорк, го осуди републиканскиот влијателен човек на социјалните мрежи наречен Даглас Меки. Што згреши Меки? Па, злосторството на Даглас Меки беше исмевање на гласачите на Хилари Клинтон на интернет. На вашиот екран ја гледате шегата што Меки ја објави на Твитер за време на изборите во 2016 година. Со таа шега, Меки сугерираше дека е можно да се гласа за претседател преку СМС порака, бидејќи само гласачите на Хилари би можеле да бидат доволно глупави за да веруваат во нешто толку апсурдно. Но, се разбира, во реалниот живот, никој не веруваше во тоа. Навредата на Меки не смени ниту еден глас на изборите и никој не го докажа спротивното. Владата не донесе ниту една жртва на ова злосторство. Не можеше.

Даглас Меки се шегуваше. Никој не веруваше дека тој е федерален функционер за избори, а всушност, на неговиот профил на социјалните мрежи беше прикажана капа на Доналд Трамп. Очигледно беше дека е потсмев. Но, по изборите во 2016 година и зголемената хистерија за Доналд Трамп, исмевањето на Демократската партија стана кривично дело. Така, како резултат на тоа, вечерва Даглас Меки се соочува со 10 години затвор.

Случајот против Даг Меки е најшокантниот напад на слободата на говорот во оваа земја во нашите животи. Тоа е исто така корисна лекција за тоа кому ќе му биде дозволено да зборува понатаму. Како што се испостави, една жена наречена Кристина Вонг објави речиси идентична шега истата година, за време на изборите во 2016 година. Но, за разлика од Даг Меки, Вонг гласаше за Хилари Клинтон. „Еј поддржувачи на Трамп“, напиша таа, „прескокнете ги редовите за гласање и гласајте преку смс порака“. Истиот криминал. Но, Министерството за правда под Џо Бајден не покажа интерес да ја гони Кристина Вонг.

Дали гледате како функционира ова? Дали ги интернализиравте нашите нови партиски правни стандарди? Тоа би била поентата на вежбата. Тие сакаат да ги знаете правилата. Ќе имаме повеќе за случајот Даг Меки и што тоа значи за вас и за Америка за само еден момент. Патем, Даглас Меки не е единствениот поддржувач на Трамп кој сега оди во затвор поради тоа како гласал. Според новото известување на Џули Кели, антитерористичката единица на ФБИ штотуку уапсила баба во државата Вирџинија поради четири прекршоци оваа недела. Што точно направи таа? Таа на 6 јануари влегла во Капитол со нејзината постара мајка вкупно 15 минути. Таа не повреди никого. Таа не уништи ништо. Таа само стоеше таму. А сепак во исто време, во текот на истата недела, ниту еден од трансродовите насилници кои вчера упаднаа во собранието во Тенеси, не беше приведен од одделот за борба против тероризмот на ФБИ. И, се разбира, тие нема да бидат. Џо Бајден штотуку ги награди со Транс Ден на видливост.

Значи, она што го гледаме овде е поголемо од Доналд Трамп. Но, вечерва ќе започнеме со најновото за неговиот случај, и тоа го правиме затоа што тој е, и тоа воопшто не е случајно за неговото гонење, тој е водечкиот републикански кандидат за претседател. Сега Трамп очигледно не е обвинет за предавство или бунт или дослух, па дури и за кражба во продавници, туку за нешто многу помало: мноштво процесни злосторства поврзани со плаќање што тој очигледно го извршил пред седум години. Во ниеден праведен систем тоа не би било кривично дело според законот седум години подоцна. Но, јавниот обвинител на Менхетн, финансиран од Сорос, Алвин Брег, состави Франкенштајн теорија за да го оправда ова гонење. Во нормални околности тоа би било невозможно бидејќи случајот е застарен. И како сето тоа да не е доволно третосветско, некој ја објави веста за обвинението на Доналд Трамп до медиумите. Сега тоа само по себе е кривично дело според законот во Њујорк – всушност, многу поголемо кривично дело од оние според кои се товари Доналд Трамп. Дали Алвин Брег ќе го гони тој што ја објави таа вест? Ве молам. Речиси сигурно е некој во неговата канцеларија. Ниту, пак, Брег нема да ги гони, како што многу луѓе истакнаа денес, злосторствата на Хантер Бајден или други демократски партизани. Тие не се ретки или тешко да се најдат. Брег нема да ја гони Хилари Клинтон иако само што призна дека го прекршила законот за финансирање на кампањата со тоа што платила за лажното руско досие.

Она што е фасцинантно е што ништо од ова не ги предупреди чуварите за злоупотреба на владата или медиумите. Не, токму спротивното. Медиумите ги поддржуваат нашите нови стандарди за племенска правда. Гледајте.

„Добрата вест е тука дека нашиот правен систем е во акција, велејќи дека никој не е над законот“.

„Никој не е над законот – ниту републиканците, ниту демократите, ниту Доналд Трамп, ниту никој“.

„Јас мислам дека никој не е над законот“.

„Ниту еден човек не е над законот“.

“Имаме политички лидери кои не се над законот“.

“Не веруваме дека некој треба да биде над законот“.

„Сите тие удираа на истиот тапан. Никој не е над законот“.

„Никој не е над законот. Денешните докази се дека тоа го вклучува и Трамп“.

„Имаше нов живот во таа изрека, ниту една личност не е над законот“.

Да бидеме целосно јасни. Никој од луѓето што штотуку ги видов не се грижи за правдата. Нека им гори тој збор во устата. Не, тие се очигледно жедни за крв. Тие ќе навиваат додека сте мачени на улица. „Никој не е над законот“, би врескале додека се грчете на земја. Но, додека сè уште се преправаме дека важат старите стандарди за правичност и еднаква примена на законот, тогаш што и да се случи со Сем Бенкмен-Фрид? Се сеќавате на него? Најголем финансиски криминал во историјата. До денес, никој не ни објасни или се потруди да се обиде да ни каже како Сем Бенкмен-Фрид успеал да ја заработи својата кауција која беше одредена на 250 милиони долари. Сè што ни беше откриено нам, на долготрпеливата јавност, е дека поранешен декан во Стенфорд и компјутерски научник од Стенфорд вложиле 500, односно 200.000 долари, а неговите родители ја издвоиле вредноста на нивниот дом. Така што остава прилично голема празнина. Од каде дојдоа останатите пари?