Малезија планира да се приклучи на групата на земји во развој БРИКС, изјави премиерот на Малезија Анвар Ибрахим во интервју за кинеската медиумска куќа Гуанча, пренесува Ал Џезеира.

– Ја направивме нашата политика јасна и ја донесовме нашата одлука. Ќе го започнеме формалниот процес за членство во БРИКС наскоро. Што се однесува до државите од Глобалниот Југ, ние целосно ги поддржуваме,“ рече малезискиот премиер.

Анвар исто така изрази поддршка за коментарите на бразилскиот претседател Луиз Инасио Лула да Силва кои ја критикуваат доминацијата на американскиот долар во меѓународната трговија.

– Подемот на Кина ни донесе зрак надеж дека постојат контроли и рамнотежи во светот и го пофали кинескиот претседател Си Џинпинг за препознавањето на важноста на обновувањето на азиските вредности, изјави Анвар во интервјуто.

Кина е најголем трговски партнер на Малезија од 2009 година, со вкупна трговија минатата година достигнувајќи 450.84 милијарди рингити (98.90 милијарди долари).

Основан во 2006 година, БРИКС првично го сочинуваа Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

Во јануари, блокот го прошири своето членство за да ги вклучи Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

М.П.

фото: Ал Џезеира