Пропалестинските демонстранти денеска излегоа на улиците низ светот.

Во главниот град на Шпанија, Мадрид, илјадници луѓе излегоа на улиците веејќи го знамето на Палестина, додека демонстрантите протестираа и пред израелската амбасада во Атина.

Илјадници приврзаници на главната пакистанска политичко-верска партија се собраа во главниот град Исламабад.

На протестот, организиран од десничарската партија Џамаат-е-Ислами, извикуваа антиамерикански слогани и ги обвинија САД дека „го поддржуваат агресорот“.

Во ОК, имаше и произраелски и пропалестински протести.

Во Лондон, пред амбасадата на Катар, која беше посредник во заложничките преговори меѓу Израел и Хамас, демонстрантите кренаа израелски знамиња и постери на исчезнатите.

Денеска имаше и пропалестински марш во Бристол, откако вчера десетици илјади демонстранти излегоа на улиците во Лондон за да повикаат на прекин на огнот.