Рускиот претседател Владимир Путин денеска го одржа своето традиционално обраќање за состојбата на нацијата.

Како што претходно најави, Путин во текот на својот речиси двочасовен говор најмногу внимание посвети на главните цели за следните шест години, пред се на економските и демографските.

Традиционално, на настанот беа поканети околу 1.000 луѓе. Меѓу нив беа членови на двата дома на рускиот парламент, претставници на владата и претседателската администрација, шефови на Уставниот и Врховниот суд, членови на Државниот совет и Јавната комора, гувернери, претставници на верски организации, дипломати и новинари, вклучително и странските.

Покрај тоа, беа поканети и учесниците во, како што ја нарекува Москва, „специјалната воена операција“.

Путин зборуваше многу малку за војната во Украина, но затоа најголемиот дел од својот говор го посвети на дополнителни мерки за стабилизирање на економијата и нови социјални политики за поддршка на семејствата и руралните области.

Неговото минатогодишно обраќање најмногу беше насочено кон Украина, а поради претстојните претседателски избори овојпат повеќе се сврте кон „домашни“ теми.

Путин верува дека „јасно мнозинство од населението“ ја поддржува неговата војна во Украина. Тој во обраќањето конфликтот го нарече „специјална воена операција“ и им се заблагодари на граѓаните и бизнисмените за поддршката за конфликтот и одржа едноминутно молчење за загинатите војници.

Путин, исто така, ги потсети делегатите дека 2024 година е 10-годишнина од руската анексија на полуостровот Крим. Тој сè уште не е меѓународно признаен како дел од Русија и Украина вети дека ќе го врати во војната.

Тој рече дека земјата е горда на она што го постигнала со инкорпорирањето на Крим. „Заедно можеме да постигнеме сè“, додаде тој.

Рускиот претседател предупреди и на потенцијална нуклеарна војна доколку земјите од НАТО воено интервенираат во конфликтот во Украина.

Путин рече дека судбината на која било земја што ќе ја нападне Русија би била „многу потрагична“ од се што ќе се соочи.

– Западот треба да запомни дека Русија има и оружје што може да погоди цели на негова територија, рече Путин.

Тој нагласи дека секоја ескалација и употреба на нуклеарно оружје може да доведе до „изумирање на цивилизацијата“. „Ова не беше цртан филм“, рече Путин.

Земјите на НАТО и испратија на Украина значителни количини воено оружје за да се обидат да ја одбијат руската инвазија, која влезе во трета година, но западната одбранбена алијанса допрва треба да испрати свои војници.

Последиците од таквиот потег би можеле да бидат трагични, рече Путин, а во исто време ги отфрли како „глупости“ тврдењата дека Русија сака да го нападне Западот.

Сепак, Русија дополнително ќе го зајакне своето западно крило поради наводната опасност од проширувањето на НАТО, додаде Путин, иако тој исто така понуди да стапи во дијалог со САД за стратешка безбедност во светот.

– Нашите стратешки нуклеарни сили се подготвени за оперативна употреба, рече Путин, отфрлајќи ги информациите за нуклеарно оружје во вселената.

– Тоа е демагогија, пред изборите Американците сакаат да покажат дека се уште владеат со светот, сакаат да не принудат да преговараме. Сепак, тие немаат никаква предност пред нас. Нашата позиција е јасна, ако сакаат да разговараат со нас, тие мора да ги вклучат нашите национални интереси и нашата безбедност во нив, нагласи тој.

Ова е 19-то обраќање на Путин за состојбата на нацијата и доаѓа пред претседателските избори кои ќе се одржат во средината на март на кои се очекува тој лесно да победи, откако меѓународните набљудувачи изјавија дека опозицијата повторно била потисната.

Фото: ЕПА