Зинедин Зидан се врати на чело на Реал Мадрид во март оваа година со големи надежи. Клубот потпиша до летото 2022 со францускиот тренер, кој го предводеше тимот до три победи во Лигата на шампионите.

Сепак, резултатите на „белите“ под негово раководство до крајот на сезоната беа слаби. Презентацијата на тимот и во летната подготовка не ги израдува навивачите, па почнаа да се слушнат гласови дека француската легенда нема да биде на чело на „кралскиот“ клуб по Нова Година.

Весникот „АС“ направи анкета за своите обожаватели, барајќи од нив мислење дали Зидан ќе биде на чело на Реал до Божик. Повеќе од половина од гласовите – 53%, веруваат дека на почетокот на 2020 година тимот ќе биде предводен од нов тренер.