Истражните органи кои ги разгледуваа наводите против Нејмар за силување објавија дека случајот е затворен поради недостаток на докази. Портпаролот на јавниот обвинител на Сао Паоло најави дека случајот сепак ќе биде испратен до другите обвинители за конечна одлука.

Истрагата започна откако бразилскиот модел Нажила Триндаде ја обвини фудбалската sвезда за силување во хотелска соба во Париз во мај 2019 година.

Нејмар ги негираше обвинувањата, откако сподели дека таа се обидела да му изнуди пари

Тој на социјалните мрежи ја објави кореспонденцијата меѓу него и Триндаде, а подоцна се појави исечок од вечерта во хотелската соба, на кој се гледа како русокосата почнува да го удира Нејмар и да вика, а тој се брани со нозе.

Нејмар се пресели во ПСЖ летото 2017 година за рекордни 222 милиони евра, но не сака да остане на „Парк де Пренс“. За него се вели дека сака да се врати во неговиот поранешен клуб Барселона.