Аргентинската селекција приреди изненадување на Мундијалот во Египет, совладувајќи ја репрезентацијата на Хрватска со 23-19 (12-12), во рамките од второто коло во главната рунда.

Аргентина поведе на старот со 5-0, но на полувремето беше нерешено 12-12.

Хрватите поведоа во продолжението, но потоа Аргентинците ја презедоа работата во свои раце и практично ја исфрлија Хрватска од натамошното натпреварување.

Поразот од Аргентина е голем удар за амбициите на Хрватска. На онлајн средбата со медиумите, хрватскиот селектор Лино Червар изјави дека заминува од селекторската позиција, после завршување на Мундијалот.

Ако селекцијата му игра вака на одлучувачки натпревар, тој селектор не заслужува да ја води повеќе Хрватска. Жал ми е што вака заминувам. Ќе дадам поддршка за мојот наследник, но многу жалам што вака го одигравме одлучувачкиот натпревар. – изјави Червар.