Нивниот мирис е свеж и со помош на овој мирис можете да го наполните вашиот дом со позитивна енергија.

Неговиот прекрасен мирис може да влијае и да го подобри вашето расположение и често се користи како алтернативен третман за луѓе кои страдаат од депресија.

Лимон за убавина

Покрај тоа што има големи здравствени придобивки, лимонот може да се користи за подобрување на вашата убавина. Може да се користи како средство за чистење и лечење акни и темни дамки. Само исечете го лимонот на половина и истријте ги лактите, колената, плускавците.

Сокот од лимон ќе ја избели вашата кожа и ќе ја направи блескава. Можете исто така да ги избелите ноктите, да го освежите здивот и да ви помогнете за болки во нозете.

Лимон за здравје

Сокот од лимон е одличен природен лек за различни болести како што се артритис, ревматизам и лошо варење.

Консумирајте свеж лимон секое утро и ослободете го телото од насобраните токсини и спречете го формирањето на камења во бубрезите.

Лимонот во минатото се користел и во лечење на маларија и колера, заради неговата способност да ја прочистува крвта.

Лимонот е едно од најкорисните агруми. Богат е со хранливи материи, како што се витамин Ц, пектин, антиоксиданти, Б-витамини, калциум и калиум. Го зајакнува имунолошкиот систем и спречува бројни инфекции.

Ако сакате вашата куќа да мириса извонредно, исечете неколку лимони на половина и оставете ги во сад преку ноќ. Следниот ден ќе забележите дека вашата куќа мириса свежо.

Ако страдате од астма, алергии, едноставно земете ладен лимон. Ова ќе ви помогне полесно да дишете. Исечете неколку лимони, ставете ги во сад и оставете просторијата да се наполни со својот мирис. Вашето дишење ќе се подобри.